Dijital Baskı Boyalarının Saklanması

  •  14.12.2017
  •  Setaş
Dijital Baskı Boyalarının Saklanması

Dijital boyaların saklanmasında belirli şartların dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü diğer boya ve kimyasallardan, kimyasal yapıları gereği farklı özelliklere sahiptirler. Bu boya türleri elektronik bir sistem ile birlikte çalışmaktadır. Elektronik sistemde en küçük bir sıkıntı tüm sistemin durmasına sebep olacağından boyaların en ideal saklama şartlarında saklanması gerekmektedir. Bu ideal saklama şartları, boyaların hiçbir fizikokimyasal özelliğinin değişmediği ve baskı makinelerinin uygun değer çalışma şartları ile paralel olan 20-25 C sıcaklık ve %50-70 nem arasında olmasıdır. Ayrıca aşağıdaki maddelere dikkat etmek gerekir.

• Boya ısı kaynaklarından uzak bir yere konulmalıdır. Örneğin, kalorifer yanı ya da yüksek ısı çıkaran cihazların ( UPS, klima dış üniteleri, kalender, ufo sıcakları ) yanına konulmamalıdır.

• Boyanın saklandığı yerin sıcaklığı, baskı makinelerin olduğu yerler benzer ve sabit olmalıdır. Eğer sakladığınız yer ve baskı yaptığınız yer arasında sıcaklık farklılıkları çok ise boyalar baskı yapılan yerde tutulmalıdır. Bu sadece boyanın istikrarını sağlamak ile kalmaz üretim verimliliğinizi artırır.

• Soğuk bölgelerde, boyaları dışarıda saklamaktan kaçınınız. Bu düşük ısılarda boyanın sementasyonunu engeller. Bu yüzden boyaları asla 10 derecenin altında bir yerde saklamayın. Sementasyona uğramış boyaları yüksek sıcaklık olan bir yere götürünüz veya sıcak su dolu bir kabın içine yerleştirerek düzelmesini sağlayınız. Sementasyon kısaca boyanın katılaşmasıdır.

• Boya açıldıktan sonra kısa süre içerisinde tüketiniz. Uzun süreli raf beklemeleri kullanımı etkileyecektir. Yaklaşık olarak raf ömrü 1 yıldır.

• Yarım kalmış boyanın ağzı mutlaka kapatılmalı ve gölgede saklanmalıdır. Kapağı açık olan bir boyanın içerisine herhangi bir parçacık kaçıp saflığını bozabilir. Bu da baskı makinesinde kafa tıkama ve sistemin uzun süre çalışmaması gibi olasılıkları beraberinde getirir.

• Boyalar tozsuz ortamda saklanmalı ve tozsuz ortamda açılıp makineye doldurulmalıdır.