Baskı Odasının Ortamın Sartları Ne Olmalıdır?

  •  26.10.2016
  •  Setaş
Baskı Odasının Ortamın Sartları Ne Olmalıdır?

Transfer baskı ve direkt baskı metodları birbirinde farklı olsa da baskı makinelerin bulunacağı yerin şartları birbirinin çok benzeridir. Baskı yapılan odanın dış ortamdan tamamen ayrı olması ve belli sıcaklık ve nem koşullarında sabit kalması, ortamın tozdan ayrılmış ve temiz olması en temek şartlardır. Mesala transfer baskı için kullanılan kağıtların, %4-%6 sını su oluşturur. Bu değer tipik tüm kağıtlar için geçerlidir. Fakat kağıt açıldığında nem alabilir de nem verebilir de. Bu yüzden kağıtların en iyi saklanma koşulu %45-55 nem ve 22,2 derecedir. Baskı kağıtları baskı odasının dışında saklanıyorsa kullanılacak kağıdın makineye takılmadan 24 saat önce baskı odasına alınıp ve varsa dış koruma kaplaması (streç veya kağıt gibi) açılarak oda içerisinde bekletilmesi gerekmektedir. Kağıtlar için geçerli olan en iyi saklama koşulu, dijital baskı makineleri içinde geçerlidir. Bu ortam şartlarının, makine kapalı konumda iken bile saklanıyor olması önemlidir. Yaygın olarak yapılan en büyük yanlış gece giderken baskı odasının nem ve sıcaklık değerleri sabit tutan havalandırma ve ısıtma sistemlerinin devre dışı bırakılmasıdır.

Özellikle hızlı makinelerde bulunan harici kurutucuların ( external dryer) dijital baskı makinesi ile arasını ayıracak şeklide kapatılması gerekmektedir. Kurutuculardan çıkan yüksek sıcak ve nem baskı sırasında nozzle kayıplarına sebep olabilir.

Dijital baskı makinesinin zeminin antistatik epoksi kaplama ile kaplanması tavsiye edilir. Antistatik epoksi, elektrik iletkenliğini uygun şekilde toprağa aktarılması ile gerçekleşen bir epoksi kaplama çeşididir. Mekânlarda bulunan fazla elektriği kendi üzerine çekerek elektrik çarpmalarına neden olmaması için kullanılır. Bu epoksi çeşidinin avantajı ise elektrik akımının etrafa yayılmasını önlemesidir ve diğer kaplama malzemelerine kıyasla maliyetinin daha düşük olmasıdır. Temizliği oldukça kolaydır, toz tutmaz, paslanmaz ve su geçirmeyen bir yapısı vardır. Mekanik mukavemeti yüksektir. İstenilen her renkte uygulama yapılabilmektedir.